Скульптор Василь Ярич
Архітектор Орест Скоп
Болехів, 2014 р.
В музеї історії м. Болехова ім. Романа Скворія, поруч з експонатами про галицьку письменницю Наталію Кобринську, є експозиція, присвячена Михайлові Гаврилку. Зберігається в музеї й оригінал роботи Гаврилка – скульптура «Голова Прометея» (Болехів, 1911 р.; гіпс), а також копія барельєфа «Тарас Шевченко», виконана Романом Скворієм.
В 2014 році фонди музею поповнились новим цінним експонатом – скульптурою «Погруддя Михайла Гаврилка» - подарунок від онука Михайла Гаврилка Ореста Абрагамовича.
Одна з вулиць Болехова названа на честь Михайла Гаврилка.
Михайло Гаврилко
Гаврилко Михайло Омелянович народився 5 вересня 1882 року в Козацьких Хуторах поблизу с. Рунівщина Полтавської губ., нині Полтавський р-н Полтавської обл., у старокозацькій родині.
Він був учасником революційного підпілля, членом РУП та УСДРП. Після завершення навчання в Миргороді, М.Гаврилко вступив до Училища технічного малювання барона Штігліца в Петербурзі, але в 1905 році за участь в організації студентського страйку Гаврилка відрахували з училища з «вовчим білетом».
З 1907 року Михайло емігрував до Австро-Угорщини у Львів. Згодом завершив навчання на кафедрі скульптури Краківської академії мистецтв (майстерня професора Костянтина Лящки, 1907-1911рр.), де навчався за кошти Наукового товариства ім. Т.Шевченка, родини доктора Личаківського та отримував стипендію письменниці Наталії Кобринської. У творчості основна тема – Шевченкіана. Учасник чотирьох конкурсів на проєкт пам’ятника Тарасові Шевченку для Києва.
У травні 1915 року відійшов на фронт. Брав участь у боях під Вікторовом, Галичем, Настасовом, над Золотою Липою і Стрипою. У травні 1915 року був учасником боїв з москалями за Болехів. І поле під Стрийською горою, що простяглося попри колію (Когутове поле) є свідком важкого бою Українських січових стрільців. Так козак з Полтавщини прийшов до нас, болехівчан.
Життя Михайла Гаврилка трагічно обірвалось у Полтаві восени 1920 року. Там 38 річного Михайла за активну участь у національно-визвольній війні чекісти стратили — спалили у топці паровоза.
Пам’яті Михайла Гаврилка
У Болехові, у домі письменниці Наталії Кобринської, на місці якого тепер стоїть пам’ятний знак, Михайло Гаврилко творив шевченкіану - виготовив 100 горельєфів Тараса Шевченка .
І як нагадування всім про постать талановитого скульптора, художника, поета, борця за волю України, першого творця шевченкіани в Болехові поруч з пам’ятником українській письменниці Наталі Кобринській 7 вересня 2014 року було споруджено пам’ятник Михайлові Гаврилку у бронзі ( Скульптор пам’ятника — Василь Ярич, архітектор — Орест Скоп).
В цьому ж році побачила світ книга Романа Коваля «Михайло Гаврилко: і стеком і шаблею», за якою створений фільм про Михайла Гаврилка (режисер Володимир Бондаренко). Також перу Романа Коваля належить книга «Шевченкіана Михайла Гаврилка».