Контакти:

77202, Івано-Франківська обл.,
Калуський район, м.Болехів,
вул. Січових Стрільців, 9

Телефонуйте, адже ми завжди раді поспілкуватися!

Культурно-туристичний маршрут "Шляхами Наталії Кобринської у Болехові"

 

У жовтні 1884 року до Болехова переїжджає родина Озаркевичів. 

Іван Озаркевич – греко-католицький священик, громадсько – політичний діяч Галичини ХІХ ст. (депутат галицького сейму та австрійського парламенту), батько Наталії Кобринської. Мати письменниці Теофілія походила з відомого роду Окуневських. В сім'ї Івана і Теофілії було п’ятеро дітей, які примножили родинну славу Озаркевичів.

Резиденція, в якій мешкали Озаркевичі і Кобринська (1884 – 1904 рр.) і яку називали «руськими (українськими) Атенами», де, за висловом Ольги Кобилянської, «витали життя і дух», не збереглась. 

Парафіяльний будинок знаходився в городі навпроти церкви св. Жінок Мироносиць, яку будував отець Іван Озаркевич, дещо лівіше від теперішнього будинку по вулиці Озаркевичів, 9. На будинку за адресою Озаркевичів, 9 в 1980 році встановлена пам’ятна таблиця письменниці і громадській діячці Наталії Кобринській.

З південних вікон парафіяльного будинку виднівся вдалині гірський пейзаж, а на захід від священичої резиденції, на відстані тридцяти метрів стояла дерев'яна дзвіниця і така ж приземкувата церква Святих Мироносиць, Никодима і Йосифа Ариматейського, споруджена ще на початку ХVІІ століття, дещо реставрована наприкінці ХVІІІ і в 60-х роках ХІХ століть.


На плебанії розташувалися офіцини («резиденція Наталії Кобринської»), де приймала письменниця своїх гостей та вела усамітнені розмови з Ольгою Кобилянською.

Після смерті батька о. Михайла Рошкевича в родини Озаркевичів знайшла притулок Михайлина Рошкевич. Сюди приїздила багаточисленна родина Окуневських, Озаркевичів і Кобринських. Тут був Олексій Торонський, автор підручників для гімназій, етнограф і катехит у Дрогобицькій гімназії, вчитель Івана Франка. Тут гостював автор латинсько-українського словника, брат Ольги Кобилянської, Юліан Кобилянський. Бував брат Олени Кисілевської, редакторки журналу «Жіноча доля», що виходив у Коломиї. Не раз прибували гості з Великої України, з Європи, навіть з Америки  В. Сіменович, що став редактором журналу «Америка». Всіх у цьому домі зустрічали з неабиякою гостинністю. Сучасники згадували: «Тут, завжди панувала висока духовна атмосфера. Озаркевичі захоплювали своїм тактом і товариською культурою…».

Приїзд родини Озаркевичів і, зокрема, Наталії Кобринської до Болехова восени 1884 року значно освіжив атмосферу живої праці з людьми, об’єднав не тільки місцеву українську інтелігенцію, а й привабив до цього містечка чимало інтелектуальних сил тодішньої України, навіть окремих представників з-поза її меж.

Інформацію подано за матеріалами досліджень, які зберігаються у фондах музею історії міста Болехова імені Романа Скворія:
Ctrl
Enter
Знайшли помЕлку?
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Всі локації: